Van der Valk Hotel Nijmegen-Lent
Hoe schoonmaak bijdraagt aan gastvrijheid, continuïteit en vertrouwen
Een hotel kent geen pauzeknop. Kamers moeten op tijd beschikbaar zijn, publieke ruimtes moeten representatief blijven en vergaderzalen moeten klaar zijn voor de volgende bijeenkomst. Ondertussen zorgen ziekte, krapte op de arbeidsmarkt, last-minute boekingen en grote evenementen voor extra druk op de planning. Eén schoonmaakfout kan direct gevolgen hebben voor de gastbeleving.
Van der Valk Hotel Nijmegen-Lent weet als geen ander hoe belangrijk het is dat de operatie achter de schermen klopt. Sinds de opening in 2016 draait het hotel vrijwel continu op een hoge bezetting. Met 116 kamers, een restaurant, bar, wellness, fitness en uitgebreide vergaderfaciliteiten ontvangt het hotel dagelijks leisuregasten, zakelijke reizigers, restaurantbezoekers, families en vergadergroepen. Al die gasten hebben één verwachting gemeen: alles moet schoon en fris zijn.
Hoe zorg je ervoor dat kwaliteit, gastvrijheid en flexibiliteit ook tijdens piekmomenten overeind blijven? Marije van der Valk en Thijs Boomkens, mede-eigenaren van Van der Valk Hotel Nijmegen-Lent, en Carla Hoogerwerf, rayonmanager bij EW, vertellen hoe samenwerking achter de schermen zorgt voor rust in de operatie én een zorgeloze ervaring voor gasten.
De beoordeling van Van der Valk Nijmegen-Lent
Een vliegende start onder hoge druk
Toen het hotel zijn deuren opende, was er nauwelijks tijd voor een rustige opstart. Terwijl de laatste bouwvakkers nog rondliepen en het stof van de bouw nog niet was neergedaald, tikte de deadline onverbiddelijk door. Op 1 juli moesten de deuren open. Drie dagen later was het hotel al volledig bezet.
Toch kijken alle betrokkenen positief terug op die periode. “Het was pittig, maar het gaf ook veel energie”, zegt Thijs. “Iedereen hielp elkaar. Daardoor ontstond vanaf de eerste dag een sterk teamgevoel. Dat gevoel vormt nog steeds de basis van de samenwerking.”

Geen leverancier, maar onderdeel van het hotelteam
Voor Marije en Thijs voelt EW niet als een externe partij. “Het woord partner is eigenlijk nog niet eens het juiste woord”, zegt Thijs. “Het is geen wij en zij. Het is één team.”
Volgens Marije kun je housekeeping niet los zien van de rest van het hotel: “Je bent geen hotel zonder housekeeping. Dat is ook een reden waarom het kantoor van housekeeping naast ons kantoor zit. De lijnen zijn daardoor kort en medewerkers lopen gemakkelijk bij elkaar binnen”, vertelt Marije.
Receptiemedewerkers controleren dagelijks ook een aantal kamers. “Wij vinden dat receptiemedewerkers gevoel moeten hebben bij een schone kamer”, zegt Marije. “Zij verkopen die kamer ook. Uiteindelijk moet je zelf gaan kijken wat een gast ziet. Daardoor ontstaat een gezamenlijke verantwoordelijkheid voor dezelfde gastbeleving.”
Regie nemen op kwaliteit en continuïteit
Volgens Carla begint goede housekeeping niet bij schoonmaken, maar bij vooruitkijken. “In een hotel moet alles op elkaar aansluiten. De nacht, de ochtend, uitcheckmomenten, nieuwe aankomsten, evenementen en vergaderingen. Daarom kijken wij iedere dag naar de bezetting, de planning en de verwachte drukte.”
Het draait volgens haar om veel meer dan het inzetten van mensen: “Wij organiseren de schoonmaak vanuit de hoteloperatie. Dat betekent dat we continu kijken wat er nodig is om de kwaliteit vast te houden.” Die aanpak zorgt voor voorspelbaarheid.
Met duidelijke werkafspraken, kwaliteitscontroles, terugkoppeling vanuit gastenreviews en korte communicatielijnen houden hotel en housekeeping samen grip op de operatie. “De gast mag niets merken van ziekte, drukte of personeelskrapte”, zegt Carla. “Daar zorgen wij voor.” Voor het hotelteam betekent dat minder ad-hoc schakelen en meer rust in de dagelijkse operatie.
Schoonmaak is gastbeleving
Voor gasten lijkt een schone hotelkamer vanzelfsprekend. Achter de schermen schuilt een operatie die iedere dag opnieuw moet kloppen. “In hotels is schoonmaak nooit alleen een facilitaire taak”, zegt Carla. “Het is onderdeel van de gastbeleving. Een gast ziet een frisse kamer, een schone badkamer en een verzorgde lobby. Dat is waar wij iedere dag aan werken.”
Van der Valk Hotel Nijmegen-Lent stelt hoge eisen aan kwaliteit. Gastenreviews worden actief besproken en schoonmaakresultaten worden continu gecontroleerd. “Als een gast bijvoorbeeld een sok onder het bed vindt, dan hebben we echt verzaakt”, zegt Marije. “Dat nemen we heel serieus.” Juist die kleine details bepalen hoe gasten hun verblijf ervaren.
Die aandacht voor detail heeft resultaat. Het hotel behoort al jaren tot de best presterende locaties binnen de Van der Valk-organisatie.
Wat gebeurt er als 116 kamers tegelijk vertrekken?
Tijdens piekmomenten laat een samenwerking zich testen. De Vierdaagseweek is daar een goed voorbeeld van. Het hotel draait dan dagenlang op volle bezetting. “Op de zaterdag na de Vierdaagse vertrekken meer dan honderd kamers tegelijk”, vertelt Marije. “Als je dan drie of vier schoonmakers mist, heb je echt een uitdaging.” Volgens haar draait het op zulke momenten om communicatie. “Ik weet liever om elf uur ’s ochtends dat er vier zieken zijn dan om twee uur ’s middags. Dan kun je nog oplossingen bedenken.”
Daar ligt volgens Carla ook de kracht van een professionele housekeepingorganisatie. Tijdens piekmomenten wordt opgeschaald waar nodig. Soms betekent dat extra capaciteit inzetten, slimmer faseren of werkzaamheden anders organiseren. “Wij zorgen voor continuïteit”, zegt Carla. “Als er ziekte is, een evenement plaatsvindt of de bezetting onverwacht stijgt, kijken we direct wat nodig is om de operatie draaiend te houden.”
Wat levert de samenwerking op?
De samenwerking tussen Van der Valk Hotel Nijmegen-Lent en EW draait om meer dan schoonmaak alleen. Voor iedere operationele uitdaging is er een aanpak die bijdraagt aan rust, kwaliteit en continuïteit.
Duurzaam denken zonder in te leveren op comfort
Bij Van der Valk Hotel Nijmegen-Lent draait duurzaamheid niet om zoveel mogelijk vinkjes zetten, maar om keuzes die ook over tien of twintig jaar nog kloppen. Daarom kijken Marije en Thijs bij iedere investering verder dan de korte termijn. Gaat een oplossing lang mee? Is het gebouw klaar voor een volgende generatie? En minstens zo belangrijk: blijft het verblijf voor gasten net zo comfortabel?
Die afweging zie je terug in de hele operatie. Het hotel is gebouwd volgens hoge duurzaamheidsnormen en werkt met het Green Globe-keurmerk. Tegelijkertijd maken Marije en Thijs bewust keuzes die passen bij hun gasten. Sommige maatregelen leveren wel punten op voor een keurmerk, maar gaan volgens hen ten koste van het comfort. “Wij nemen duurzaamheid mee in elke beslissing, maar niet als dat de gastbeleving in de weg zit”, vertelt Marije.
Ook achter de schermen maken het hotel en EW iedere dag duurzame keuzes. Denk aan milieuvriendelijke schoonmaakmiddelen, het scheiden van afval en het terugdringen van chemische producten. Dat zijn misschien geen maatregelen die gasten direct zien, maar ze dragen wel bij aan een hotel dat klaar is voor de toekomst.
De kwaliteit valt of staat met het team
Na jaren samenwerken blijft één onderwerp steeds terugkomen: de mensen. Volgens Marije zit daar de echte succesfactor: “De kwaliteit valt of staat met het team. Echt honderd procent zeker. Housekeeping is een vak. Mensen onderschatten vaak hoeveel werk er achter een perfect schone hotelkamer zit.”
Meer waardering voor dat vak zou volgens Marije welkom zijn: “Je moet niet onderschatten hoe hard die dames en heren allemaal werken.” Juist daarom blijven Van der Valk Hotel Nijmegen-Lent en EW investeren in begeleiding, ontwikkeling en samenwerking op de werkvloer. Want een planning kan nog zo goed zijn en processen kunnen nog zo strak zijn ingericht; het zijn de mensen die iedere dag zorgen dat een kamer écht klaar is voor de volgende gast.
Vertrouwen als basis voor de toekomst
De samenwerking met EW is in 2026 verlengd en uitgebreid met een extra locatie. Voor Thijs is dat een duidelijk teken van vertrouwen. “We hebben ons hotel in Utrecht inmiddels ook aan EW toevertrouwd. Dat benadrukt het vertrouwen dat we in elkaar hebben.”
Marije herkent dat. “Ze zijn er altijd. Je kunt er altijd op terugvallen. Dat is de basis. Anders kun je niet samenwerken.”
“Als je een langdurige relatie met elkaar hebt, moet je wel een goede reden hebben om uit elkaar te gaan. Die reden zien wij niet”, sluit Thijs af.
Meer weten over de mogelijkheden voor jouw hotel?
Neem contact op met een van onze adviseurs.
Andere cases
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur. Feugiat lorem massa ultrices amet risus eget in. In tincidunt id amet etiam sed. Ipsum blandit ut amet proin. Rutrum egestas porttitor metus nec.















