“Elke dag draait het om mensen”
Op 1 oktober is het Internationale Dag van de Ouderen. Een dag waarop wereldwijd aandacht wordt gevraagd voor ouderen. Voor Agnieszka (Agnes) Krzepton, objectleider bij EW Facility Services, is die aandacht niet beperkt tot één dag. In haar werk ontmoet zij dagelijks ouderen, luistert ze naar hun verhalen en merkt ze hoeveel verschil geduld en persoonlijke belangstelling kunnen maken.
Een vertrouwd gezicht
Agnes werkt bijna een jaar als objectleider bij EW. Ze stuurt het schoonmaakteam aan, maakt planningen en onderhoudt contact met collega’s, managers en cliënten. Wanneer het nodig is, springt ze ook bij op de werkvloer. Juist daardoor staat ze dicht bij de mensen voor wie zij en haar collega’s werken.
Veel cliënten kennen de medewerkers van het schoonmaakteam bij naam. Ze spreken hen aan, vertellen wat ze hebben meegemaakt of delen wat hen bezighoudt. Soms gaat het om iets kleins, zoals de lunch die die dag tegenviel. Op andere momenten zijn de gesprekken veel persoonlijker. Cliënten vragen zelfs weleens specifiek of Agnes die dag aanwezig is. “De mensen weten mij te vinden als ze even willen praten of ergens hulp bij nodig hebben”, vertelt Agnes. Die toegankelijkheid vindt ze belangrijk.
Ruimte voor een praatje en een grapje
Wat Agnes zo bijzonder vindt aan het werken met ouderen? Daar hoeft ze niet lang over na te denken. “Ik vind de mensen gewoon heel leuk. Ze zijn ook echt supergrappig. Ze hebben veel humor en hebben in hun leven zoveel meegemaakt.”
Volgens Agnes hoeft de omgang met ouderen niet altijd zwaar of formeel te zijn. Juist door open en ontspannen met elkaar te praten, ontstaat verbinding. “Je moet het niet te moeilijk maken. Mensen vinden het fijn als je vrijuit met ze praat en ook grapjes maakt.”
Die persoonlijke betrokkenheid blijkt juist ook op moeilijke momenten. Agnes vertelt over een cliënt die haar partner verloor. Het bed van haar partner had in de woonkamer gestaan en na het overlijden bleef daar een lege, pijnlijke plek achter. Samen verplaatsten ze de meubels om de ruimte opnieuw in te richten. “Ik heb bijna de hele dag bij haar binnen gezeten. We hebben van alles verschoven en daarna samen koffiegedronken”, vertelt Agnes. Ook voor haarzelf maakte die dag veel indruk. “Ik had zoiets nog nooit meegemaakt. Het was heftig, maar ook mooi. Op zo’n moment ben je een beetje familie. Dan komt het contact op een ander niveau.”
Schoonmaken in iemands thuis
Een schone omgeving draagt bij aan hygiëne en veiligheid, maar in de ouderenzorg gaat het om meer. Tijdens de schoonmaakwerkzaamheden zien en spreken de schoonmakers de cliënten regelmatig. Daardoor merken ze het ook als iemand niet lekker in zijn vel zit of ergens behoefte aan heeft. Door te luisteren en signalen waar nodig te delen, vormen zij een belangrijke schakel in de dagelijkse leefomgeving van de cliënten.
Juist daarom vindt ze het belangrijk om bij te dragen aan een omgeving die niet alleen schoon is, maar ook vertrouwd en prettig aanvoelt. “Schoon vindt iedereen belangrijk. Als de schoonmaak wegvalt, wordt pas duidelijk hoe belangrijk die eigenlijk is. Maar ik denk dat geborgenheid en gezelligheid nog meer tellen.”

Anders kijken naar ouder worden
Het werk heeft ook Agnes zelf veranderd. Ze heeft meer begrip gekregen voor ouderen en voor het tempo waarin zij soms door het leven gaan. “Vroeger dacht ik in de supermarkt nog weleens: schiet eens op, wanneer iemand voor mij er langer over deed. Dat heb ik nu niet meer.”
Door haar dagelijkse contact met ouderen beseft ze beter dat achter ieder mens een heel leven schuilgaat. Dat vraagt om geduld, warmte en respect. Het ene moment is daarbij het andere niet: mensen kunnen verdrietig, vrolijk, eigenwijs of onzeker zijn. Volgens Agnes moet je daarmee kunnen omgaan zonder de persoon uit het oog te verliezen.
De waarde zit vaak in iets kleins: luisteren naar een verhaal, samen koffie drinken, een grapje maken of simpelweg aanwezig zijn. “Elke dag is eigenlijk waardevol. Je maakt niet iedere dag iets heel bijzonders mee, maar in principe is iedere dag bijzonder met de ouderen.”
Meer weten over de mogelijkheden voor jouw zorglocatie?
Neem contact op met een van onze adviseurs.



